Final de proiect-început de drum

Data publicării: 20 noiembrie 2015

Am acționat pentru incluziune socială, am consiliat, am orientat, am instruit și format,. Proiectul s-a terminat dar cei care au beneficiat de serviciile noastre încep un drum nou.
A fost o provocare însă, datorită efortului colectiv, am reușit nu doar să o ducem la bun sfârșit dar chiar să depășim indicatorii stabiliți.

124 persoane calificate în meseria Infirmieră

Data publicării: 5 octombrie 2015

Infirmiera însoteste persoanele îngrijite la îndeplinirea activitãtilor vietii cotidiene si efectueazã îngrijiri legate de functii de întretinere si continuitate a vietii.Infirmiera contribuie la îmbunãtãtirea stãrii de sãnãtate si la refacerea autonomiei, în mãsura în care este posibil.

Cursuri de Îngrijitoare bătrâni la domiciliu-seria a IV-a

Data publicării: 17 iulie 2015

În cadrul Proiectului „ACTIS - Acționăm pentru Incluziune Socială” POSDRU/165/6.2/S/142825, sunt dezvoltate programe integrate pentru formare, ocupare și consiliere socio-profesională. Aceste programe integrate se adresează persoanelor din mediul urban și rural din 8 județe din regiunile N-E și Centru ale României, persoane care se pot califica în trei domenii diferite: îngrijitoare bătrâni la domiciliu, infirmieră, tehnician maseur.

Mișcarea înseamnă viață!

Data publicării: 16 iunie 2015

Indiferent de vârstă sau de pregătire profesională, mișcarea înseamnă viață. Acest lucru l-au demonstrat și cei prezenți duminică, 14 iunie 2015, la crosul organizat de Centrul Diecezan Caritas Iași.

Anexa 8 - Act.IS-Acționăm pentru incluziune Socială!

Data publicării: 26 mai 2015

Conform Instrucțiunii 103/18.03.2015- Art.8.27 postăm Anexa 8- care conține informațiile actualizate privind activitățile relevante care se vor desfășura în luna mai în cadrul proiectului Act.IS-Acționăm pentru incluziune Socială!

Formarea profesională-sprijin pentru integrarea pe piața muncii

Data publicării: 30 martie 2015

Formarea profesională reprezintă o componentă de bază a proiectului ACTIS. După ce au fost admise în grupul țintă, persoanele respective beneficiază de servicii de consiliere și orientare socio-profesională oferite prin intermediul celor 8 asistenți sociali care urmăresc ghidarea personalizată a beneficiarului privind orientarea către cursuri de formare profesională și integrarea pe piața muncii.

Mai mult

Cursuri gratuite de formare în luna noiembrie

Data publicării: 20 octombrie 2014

Centrul Diecezan Caritas Iași oferă, prin proiectul „Act.IS - Acționăm pentru Incluziune Socială!”, cursuri gratuite de fomare pentru 3 calificări de nivele diferite: îngrijitoare bătrâni la domiciliu - nivel I, infirmieră – nivel II, și tehnician maseur - nivel III.

Centrul Diecezan Caritas Iași formează noi specialiști

Data publicării: 17 octombrie 2014

Acţionăm pentru Incluziune Socială

Data publicării: 21 iulie 2014

Proiectul „ACTIS - Acționăm pentru Incluziune Socială” POSDRU/165/6.2/S/142825 este implementat de către Centrul Diecezan Caritas Iași, în parteneriat cu Asociația Caritas Mitropolitan Greco-Catolic Blaj, și este cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 Investește în oameni, Axa 6.2.

Act.IS - Conferintă de deschidere

Data publicării: 12 iunie 2014

Joi, 12 iunie 2014, a avut loc conferința de deschidere a proiectului Act.IS-Acționăm pentru Incluziune Socială POSDRU/165/6.2/S/142825. Proiectul este implementat de către Centrul Diecezan Caritas Iași, în parteneriat cu Asociația Caritas Mitropolitan Greco-Catolic Blaj, și este cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 Investește în oameni, Axa 6.2.

Mai mult

Invitație la conferința de deschidere a proiectului „Act.IS - Acționăm pentru Incluziune Socială!”

Data publicării: 11 iunie 2014

Joi, 12 iunie 2014, ora 11.00 Sediul C.D.Caritas Iași, str. Vasile Lupu, nr. 134
Centrul Diecezan Caritas Iași, în parteneriat cu Asociația Caritas Mitropolitan Greco-Catolic Blaj, vă invită la conferința de deschidere a proiectului „Act.IS - Acționăm pentru Incluziune Socială!”-POSDRU/165/6.2./S/142825.

Act.IS - Începere proiect

Data publicării: 5 mai 2014

Centrul Diecezan Caritas Iași, în parteneriat cu Asociația Caritas Mitropolitan Greco-Catolic Blaj, a început, în data de 29 aprilie 2014, activitatea în cadrul proiectului Act.IS-Acționăm pentru Incluziune Socială POSDRU/165/6.2/S/142825. Proiectul este cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 Investește în oameni, Axa 6.2.